architekci: Konrad Loesch, Anita Kaczmarczyk
współpraca: Marta Lorek, Kinga Dziki, Jakub Miśniakiewicz, Aleksandra Kubacka-Dziedzic
powierzchnia: 10582 mkw
projekt: 2024
realizacja: -
przeznaczenie: uczelnia wyższa
faza: projekt konkursowy
Budynek CSiR, zlokalizowany przy głównym wejściu na Kampus Ochota, tworzy nową jakość przestrzeni publicznej i reprezentacyjną bramę kampusu. Jego architektura spaja zróżnicowane stylistycznie budynki okoliczne, od modernistycznego Wydziału Geologii po nowy Wydział Psychologii, wpisując się w historyczne osie kompozycyjne kampusu: wschód–zachód i północ–południe.
Projekt wzmacnia powiązania urbanistyczne, tworząc plac wejściowy z centralną rzeźbą oraz wielofunkcyjny taras między CSiR a CeNT, przestrzenie spotkań, wydarzeń i wypoczynku. Kluczowe osie kompozycyjne odnaleźć można także w rytmie elewacji: podział pilastrowo-gzymsowy odnosi się zarówno do budynku Geologii, jak i realizowanego Wydziału Psychologii. Wieloplanowa bryła budynku otwiera się przeszkleniami w różnych kierunkach, eksponując poszczególne funkcje obiektu.
Układ funkcjonalny podporządkowany jest dostępności i elastyczności użytkowania. Pływalnia i hala sportowa znajdują się na najniższych kondygnacjach, powyżej m.in. siłownia, strefa judo, sale wielofunkcyjne oraz administracja. Basen posiada dno o regulowanej głębokości i możliwość podziału niecki, a ponad nim zaprojektowano ściankę wspinaczkową widoczną z zewnątrz. Dach przewidziano do adaptacji m.in. pod lodowisko. Całość zapewnia uniwersalne i reprezentacyjne przestrzenie wspólne, sprzyjające integracji użytkowników.
Budynek wzniesiony zostanie w technologii hybrydowej (CLT + żelbet), co skraca czas realizacji i ogranicza ślad węglowy. Wysoki standard energetyczny i ekologiczny budynku (m.in. fotowoltaika, odzysk ciepła, systemy BMS, możliwość certyfikacji BREEAM Excellent) idzie w parze z rozwiązaniami wspierającymi uniwersalną dostępność oraz komfort użytkowania.
WAW_CSR (Uniwersytet Warszawski)